, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pasirašė laiškus Austrijos Bundesrato pirmininkei Susanne‘ai Neuwirth ir Nacionalinės tarybos vadovei Barbarai Prammer, kuriuose išdėsto Lietuvos poziciją dėl Austrijos veiksmų paleidžiant įtariamąjį Sausio 13-osios byloje. I.Degutienės nuomone, save gerbianti valstybė turėtų dėl tokių teisėsaugos institucijų veiksmų atlikti išsamų parlamentinį tyrimą.
Seimo pirmininkę rašyti laišką paskatino netikėtas vienos Europos Sąjungos valstybės narės – Austrijos – akibrokštas kitai Europos Sąjungos valstybei narei – Lietuvai, kai Austrija paleido sulaikytą Rusijos pilietį, Lietuvos teisėsaugos kaltinamą karo nusikaltimais.
„Šis Austrijos poelgis Lietuvoje sukėlė audringą reakciją ir iškėlė labai svarbų klausimą visai Europos Sąjungai: ar Europos Sąjunga vis dar yra klubas lygiateisių narių, kuriuos vienija bendros vertybės, vienoda teisingumo samprata ir vienodos teisingumo vykdymo taisyklės, ypač tokiais svarbiais klausimais kaip pagrindinės žmogaus teisės ir laisvės, atsakomybė už karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui? Ar kai kurioms Europos Sąjungos valstybėms narėms taikomi dvejopi standartai?“ – laiške klausė I.Degutienė.
Anot jos, Austrijos teisėsaugos priimtas sprendimas paleisti karo nusikaltimais įtariamą M. Golovatovą padarė didžiulę nuoskaudą Lietuvos visuomenei ir grąžino mus į tuos laikus, kai už europines vertybes vieni kovėmės prieš galingiausią imperiją.
Po tokio Austrijos teisėsaugos sprendimo Seime atliko skubų parlamentinį tyrimą ir paskelbė, kad toks Austrijos veiksmas yra „šiurkštus tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės pažeidimas“.
Jeigu, kaip rašo I.Degutienė, Austrija gerbia save, savo teisę, Europos Sąjungos teisingumo vykdymo taisykles, taip pat kitas Europos Sąjungos valstybes nares, ji taip pat turėtų būti suinteresuota atlikti išsamų tyrimą.
Tikimasi, kad Austrija atsakys, kodėl M. Golovatovas buvo paleistas anksčiau nei nustatytas trumpiausias sulaikymo terminas tiek pagal Austrijos nacionalinę teisę, tiek pagal Europos Sąjungos konvencijas? Taip pat austrų prašoma atsakyti, ar teisi Rusijos žiniasklaida, plačiai teigdama, kad Austrija pasidavė Rusijos užsienio reikalų ministerijos ir generalinės prokuratūros spaudimui? Ar tokie Austrijos sprendimai nesusiję su Austrijos ir Rusijos bendrais dujų projektais, įgyvendinamais per bendrą dujų bendrovę „Austria South Stream“?
Laukia Europos Parlamento įvertinimo
I. Degutienė taip pat pasirašė laiškus Europos Parlamento Pirmininkui Jerzy Buzekui ir visiems europarlamentarams, kurių klausia, ar Austrijos veiksmai paleidžiant įtariamąjį Sausio 13-osios byloje reiškia, kad ES nebėra lygiateisių narių klubas, kuriame galioja vienodi teisiniai principai, o galimos išimtys ir dvejopi standartai?2 psl. >>
KOMENTARAI (0)