, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Atsistatydina vos 14 mėnesių pareigas ėjęs Japonijos premjeras Naoto Kanas. Jam sunkiai sekėsi suvaldyti ne tik branduolinę krizę ir ekonominius sunkumus, bet ir savo partijos kolegas.
„Jaučiu, kad esamomis aplinkybėmis padariau viską, ką galėjau“, – per televiziją transliuotoje kalboje teigė N. Kanas. Jis traukiasi iš valdančiosios Demokratų partijos pirmininko posto, o išrinktas naujas lyderis turėtų užimti ir premjero kėdę.
Apklausose pasitikėjimas N. Kanu tesiekė 20 proc., o atsistatydinti jis pažadėjo dar birželį. Premjeras buvo kritikuojamas dėl to, kad nesugebėjo imtis lyderio vaidmens po kovo mėnesį šalį nusiaubusio žemės drebėjimo ir cunamio.
Pagrindiniu pretendentu į N. Kano vietą įvardijamas buvęs užsienio reikalų ministras Seiji Maejara, kietos pozicijos Kinijos atžvilgiu šalininkas ir gynybos ekspertas. Į postą taip pat gali kandidatuoti finansų ministras Yoshihiko Noda ir prekybos ministras Banri Kaieda. Manoma, kad naujasis lyderis bus pasirinktas daugiausia dėmesio kreipiant į jo galimybes sutelkti partiją ir rasti bendrą kalbą su opozicija, o ne į politines nuostatas. Partijos balsavimas numatomas pirmadienį.
Demokratai valdo Japoniją nuo 2009 metų, kai buvo pasiekta istorinė pergalė prieš pusę amžiaus šalyje dominavusią Liberalų demokratų partiją.
Naujasis šalies premjeras bus jau šeštasis nuo 2006 metų. Jam teks spręsti ir neatidėliotinas, ir ilgalaikes problemas. Japonijos skola yra didžiausia tarp išsivysčiusių šalių, šalies populiacija sensta, BVP krenta trečią ketvirtį iš eilės ir mažėja mokesčių surinkimas.
Prie ekonominių sunkumų reikšmingai prisidėjo gamybą sutrikdę žemės drebėjimas bei cunamis, o jų pasekmėms šalinti taip pat reikia daug lėšų. Reikia tęsti nukentėjusių šalies rajonų atstatymo darbus, apie 100 tūkst. žmonių yra evakuoti iš vietovių šalia Fukušimos atominės elektrinės, kurioje mėginama užtikrinti trijų išsilydžiusių reaktorių saugumą.
N. Kanas atsistatydina ne tik dėl visuomenės nepasitikėjimo, bet ir dėl politinės kovos, taip pat ir jo paties partijoje. Opozicijai birželį surengus balsavimą dėl nepasitikėjimo N. Kanas pats pažadėjo atsistatydinti šitaip siekdamas išvengti bendrapartiečių balsavimo prieš save.
KOMENTARAI (0)