, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, šiandien Smolenske susitikęs su Lenkijos vadovu Bronislawu Komarowskiu, pareiškė, kad visa atsakomybė dėl Katynės žudymų tenka to meto sovietų valstybės vadovybei. Lenkija tikisi, kad Rusija išslaptins ir perduos visus su Katynės tragedija susijusius dokumentus, kurių, pažymėtų užrašu „Slaptai“, tebėra 30 tomų.
„Atsakomybė dėl Katynėje įvykdytų nusikaltimų tenka to meto sovietų valstybės vadovybei. Bandymai kelti kitas versijas nėra paremti nei istoriniais dokumentais, nei moraliniais svarstymais“, – pareiškė Rusijos prezidentas D. Medvedevas per susitikimą su B.Komarowskiu.
Rusijos prezidentas teigė jau pagreitinęs su šia baudžiamąją byla susijusių dokumentų perdavimą ir pridūrė, kad dėl ateities kartų būtina užverti šį istorijos puslapį, bet taip, kad jis liktų ir rusų, ir lenkų atmintyje.
B.Komarowskis vylėsi, kad netrukus visi su Katynės tragedija susiję dokumentai bus išslaptinti. „O prieš užverčiant šį istorijos puslapį, jį reikia perskaityti iki galo“, – Lenkijos prezidento žodžius cituoja naujienų agentūra „Interfax“.
Lenkijos vadovas taip pat paragino Rusiją įgyvendinti „juridinę Katynės aukų reabilitaciją“. Anot jo, Katynės aukos politiškai jau reabilituotos, tačiau lenkai tikisi, kad prasidės ir teisinis procesas.
1940 m. balandį ir gegužę netoli Katynės buvo sušaudyti 22 tūkst. Lenkijos karininkų, kuriuos tuometis Sovietų Sąjungos saugumas (NKVD) laikė lageriuose ir kalėjimuose. Po ilgų dešimtmečių Maskva pripažino, kad lenkus sušaudė ne naciai, o NKVD. 2004 m. Rusijos karinė prokuratūra paskelbė ištyrusi vadinamąją Katynės bylą ir išslaptino dalį dokumentų, kurie buvo perduoti Lenkijai. Tačiau iki šiol tebėra įslaptinta apie 30 tomų bylos medžiagos.
Užrašą derins abi pusės
Smolenske susitikę Rusijos ir Lenkijos vadovai taip pat sutarė sudaryti tarpvalstybinę darbo grupę, kuriai bus pavesta suderinti paminklo, skirto pernai žuvusiai Lenkijos delegacijai atminti, projektą. B.Komarowskis pridūrė, kad tekstas, parašytas rusų ir lenkų kalbomis, bus suderintas su abiem šalimis.
Prieš pat Lenkijos delegacijos žūties prie Smolensko metines lenkai buvo šokiruoti sužinoję, kad ant tragedijos vietą žyminčio akmens buvo pakeistas užrašas lenkų kalba. Vietoj jo atsirado užrašas dviem lenkų ir rusų kalbomis, tačiau trumpesnis, kuriame nebebuvo žodžių, kad Lenkijos delegacija vyko minėti „Katynės miške prieš lenkų karininkus įvykdyto sovietų genocido 70-ųjų metinių“.
KOMENTARAI (0)