, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Ar savivaldybių vadovai turi teisę į atlygį už viršvalandžius ir darbą poilsio dienomis? Atsakymas į šį klausimą savivaldybėse kaitaliojasi kone po kiekvienų rinkimų. Darbo teisės specialistai sako, kad aiškiai šios tvarkos nereglamentuoja ir įstatymai.
Vilniaus miesto savivaldybė šiandien paskelbė, kad savivaldybės vadovams nebebus papildomai mokama už viršvalandžius ir darbą poilsio bei švenčių dienomis. Sostinės meras Artūras Zuokas atšaukė potvarkį dėl papildomo apmokėjimo savivaldybės vadovams už viršvalandžius ir darbą šventinėmis dienomis. Tokį potvarkį buvo priėmęs buvęs miesto meras Vilius Navickas.
Galimybe gauti papildomą užmokestį už darbą švenčių dienomis anksčiau naudojosi ir kauniečiai. Žiniasklaidoje skelbta, kad 2010 m. tuometiniam Kauno merui Andriui Kupčinskui už darbą savaitgaliais ir per šventes buvo išmokėta 10 tūkstančių litų. Dabartinis miesto meras Rimantas Mikaitis pareiškė atsisakęs visų priemokų už viršvalandžius bei darbą savaitgaliais.
Pasak Vilniaus universiteto Teisės fakulteto prodekano Tomas Davulio, vienareikšmiškai sunku pasakyti, ar savivaldybės vadovai turi teisę gauti atlygį už ilgiau nei įprasta trunkantį darbą. Pirmiausia tai lemia darbo santykių pobūdis.
„Jei žmogus dirba pagal darbo sutartį, teisiniai niuansai darbdaviui suteikia galimybę sutartyje aiškiai nereglamentuoti viršvalandinio darbo. Tai yra, žmogus gali dirbti viršvalandžius, bet jie nėra apskaitomi. Kompensavimo mechanizmo Lietuvoje šiuo metu irgi nėra“, – IQ.lt sakė T. Davulis.
Valstybės tarnybos darbuotojams teisiniu požiūriu turėtų būti apmokama už viršvalandžius ir darbą švenčių dienomis. Tačiau T. Davulis atkreipia dėmesį, jog merų ir vicemerų kompetencijos ir atsakomybė yra platesnės, nei paprastų darbuotojų.
„Kiekvienas nukrypimas nuo įprastų darbo sąlygų turi būti apmokamas. Todėl teisiniu požiūriu sprendimas neapmokėti viršvalandžių yra abejotinas. Kita vertus, merų ir vicemerų santykis su valstybe yra specifinis. Todėl jie negali tikėtis įprasto valstybės tarnautojo statuso. Taigi visiškai aiškiai atsakyti į šį klausimą negalima“, – teigė T. Davulis.
Advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLaw“ įkūrėjas, darbo teisės advokatas Tomas Bagdanskis taip pat teigia, kad merų ir vicemerų darbo laiko specifika kitokia, nei kitų savivaldybės darbuotojų.
„Jei paprastam valstybės tarnautojui būtų nemokama už viršvalandžius, tai, be abejo, būtų darbo teisės pažeidimas. Tačiau savivaldybių vadovų statusas kiek skiriasi. Meras yra ir politikas, o ne šiaip savivaldybės darbuotojas“, – sakė T. Bagdanskis.
Tačiau jeigu, pavyzdžiui, vicemeras nesutiktų su sprendimu nemokamai dirbti viršvalandžius, jis turėtų nemažai galimybių teisme laimėti tokią bylą. T. Bagdanskis taip pat pabrėžė, kad net tais atvejais, kai viršvalandžiai oficialiai neapibrėžiami ir laikomi įprasta darbo praktika, niekur nėra nurodyta, kad už ilgesnį darbo laiką neturi būti papildomai mokama.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)