, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
„Fatah“ judėjimas ir islamistinė grupuotė „Hamas“ pasiekė susitarimą, kuris turėtų išspręsti bemaž ketverius metus užtrukusį ginčą, skaldžiusį Palestinos nacionalinį judėjimą. Įkvėpta Arabų revoliucijų Palestina dar šiemet norėtų tapti nepriklausoma valstybe.
Vakarų palaikomas palestiniečių prezidentas, „Fatah“ lyderis Mahmoudas Abbasas konfliktuoti su „Hamas“ pradėjo po to, kai ši islamistinė grupuotė laimėjo 2006 metų parlamento rinkimus. Nesutarimai dar pagilėjo tuomet, kai „Hamas“ 2007-ųjų vasarą išstūmė „Fatah“ iš Gazos ruožo. Tad palestiniečių nacionalinis judėjimas liko padalintas tiek politiškai, tiek ir geografiškai.
Tačiau šį trečiadienį, susitikę Egipto sostinėje Kaire, „Fatah“ ir „Hamas“ pasiekė preliminarų susitarimą, kuriame, be kita ko, numatytas ir laikinosios vyriausybės sudarymas bei naujų rinkimų data. Taip pat ketinama sujungti saugumo tarnybos ir apsikeista politiniais kaliniais. Kitą savaitę deryboms tarpininkaujančiame Egipte numatytas formali pasirašymo ceremonija.
Vienybė – svarbiau nei Izraelis
„Kuo labiau palestiniečiai yra susiskaldę, tuo lengviau Izraeliui juos kontroliuoti“, – teigia palestiniečių mokslininkas Saree Makdisi, sveikinantis „Fatah“ ir „Hamas“ susitaikymą.
Palestiniečiai žada siekti, kad dar šį rugsėjį JT Generalinė asamblėja balsuotų dėl rezoliucijos, kuria pripažįstama Palestinos valstybė.
Rodos, taip galvoja ir palestiniečių lyderiai. „Fatah“ netgi leido suprasti, kad susitarimas su „Hamas“ jiems yra net svarbesnis nei derybos su Izraeliu, kurios užstrigo dar rudenį. Izraelis tuomet atsisakė stabdyti žydų naujakurių statybas Vakarų krante, kontroliuojamame „Fatah“.
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu leido suprasti, kad „Fatah“ susitarimas su „Hamas“ nėra priimtinas. „Hamas“ trokšta sunaikinti Izraelį ir aiškiai duoda tai suprasti“, – pareiškė Izrealio vyriausybė, tvirtinanti, kad šis susitarimas tik rodo palestiniečių vyriausybės silpnumą ir verčia nerimauti, kad „Hamas“ gali užgrobti „Vakarų krantą taip pat, kaip užėmė Gazos kontrolę“.
JAV mėgina laviruoti
JAV, reaguodamos į palestiniečių susitarimą, pareiškė, kad „Hamas“ yra teroristinė organizacija, nuo kurios kenčia ir civiliai“ ir pabrėžė, kad remia palestiniečių susivienijimą tik tiek, kiek jis padeda siekti taikos. JAV teigimu, tinkama palestiniečių valdžia turi „atsisakyti smurto, laikytis ankstesnių susitarimų ir pripažinti Izraelio teisę egzistuoti“.
S. Makdisi televizijai „Al Jazeera“ tuo tarpu teigia, kad dabartinė JAV administracija visą kritiką skiria tik Palestinai, ragindama susilaikyti nuo smurto, tačiau vengia bet kokių priekaištų ar reikalavimų Izraeliui. JAV palankumas Izraeliui kol kas, rodos, stabdo ir prezidentą Baracką Obamą pateikti Artimųjų rytų taikos planą, kuriame numatyta ir pripažinti Palestiną.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)