, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Pavasario sesiją ketvirtadienį Seimas pradės nuo interpeliacijos energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. Šiandien atsistatydinimo pareiškimą pateikus jau šeštajam šios Vyriausybės ministrui Dainiui Kreiviui, energetikos ministro nuvertimas gali reikšti ir tai, kad visa Andriaus Kubiliaus Vyriausybė turėtų grąžinti savo įgaliojimus.
Tiesa, dėl to sprendimą turėtų priimti Konstitucinis teismas. Mat Konstitucijoje numatyta, kad pasikeitus „daugiau nei pusei ministrų“ Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus. Kadangi ši Vyriausybė pradėjo darbą turėdama 13 ministerijų, o dabar turi jau 14, nebeaišku, kaip interpretuoti „daugiau nei pusę“. Beje, Energetikos ministerija, kuriai ir vadovauja dabar ant plauko pakibęs A. Sekmokas, kaip tik ir yra ta keturioliktoji, sukurta vėliau ir kelianti procedūrinių neaiškumų.
Opozicija turi vilčių
Seimo opozicija susitarė vieningai balsuoti už interpeliacijos energetikos ministrui A. Sekmokui priėmimą ir tikisi sulaukti kelių balsų iš valdančiųjų. Anot opozicijos lyderio Algirdo Butkevičiaus, tikimasi, kad prie ministro nuvertimo prisidės kokie „šeši ar septyni Seimo nariai iš valdančiosios daugumos”.
Interpeliaciją, nuo kurios prasidės pavasarinis Seimo darbas, pasirašė beveik visi opozicijos atstovai (išskyrus Joną Jagminą) ir Seimo mišrios grupės nariai. Taip pat ją pasirašė ir konservatorius Kazimieras Uoka bei jungtinės Liberalų ir centro sąjungos bei Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai Arūnas Valinskas ir Arūnė Stirblytė.
Konservatorė Seimo pirmininkė Irena Degutienė nepraranda vilties, kad kai kurie opozicijos atstovai gali ir nebalsuoti už A. Sekmoko atstatydinimą. Anot jos, nors ministro atžvilgiu yra ir pagrįstos kritikos, tačiau jį interpeliuojant „reikėtų mąstyti šiek tiek plačiau, kokie yra mūsų strateginiai interesai“. I. Degutienės teigimu, energetikos ministras užsiima darbais, kurie aktualūs ir reikalingi Lietuvai. Palaikymą energetikos ministrui yra išreiškusi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Klibina Vyriausybę
A. Sekmokas – ne paskutinis juodajame opozicijos sąraše. Parašai jau surinkti ir po interpeliacija aplinkos ministrui Gediminui Kazlauskui. Anot opozicijos lyderio A. Butkevičiaus, opozicija sutaria, kad turi būti atstatydinta ir visa Vyriausybė. Tiesa, dar nesutarta, kurį dokumento projektą pasirinkti – ar interpeliacijos premjerui A. Kubiliui, ar nepasitikėjimo Vyriausybe. Abiejų dokumentų poveikis iš esmės vienodas.
Nutarimas dėl tiesioginio nepasitikėjimo Vyriausybe, premjeru ar ministru gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma. Pareiškus nepasitikėjimą premjerui ar Vyriausybei, Ministrų kabinetas turi trauktis.
Pingback: Spręsis A. Sekmoko likimas | IQ.lt