, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas, sėkmingai išlaikęs opozicijos inicijuotą egzaminą Seime, galės toliau tęsti darbus. Atsakęs į klausimus, susijusius su vykdomomis reformomis, A. Sekmokas išsklaidė opozicijos įtarimus dėl galimai didėjančios šalies energetinės priklausomybės.
Po svarstymo buvo suformuota redakcinė komisija, kuri pasiūlė Seimui pritarti energetikos ministro atsakymams į opozicijos pateiktus klausimus. Už šį pasiūlymą balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 53 , susilaikė 9 parlamentarai.
Interpeliaciją A.Sekmokui, kurią inicijavo opozicinė „tvarkiečių“ frakcija, savo parašais parėmė 70 parlamentarų, daugiausia iš opozicijos, bet pasirašė ir trys valdantieji. Klausimai ministrui buvo pateikti po to, kai nepavyko konkursas dėl naujos atominės elektrinės strateginio investuotojo.
Premjeras Andrius Kubilius šį svarstymą Seime vadino tikru Lietuvos „laisvės egzaminu“. Anot jo, balsavimas dėl interpeliacijos parodys, kiek įtakos mūsų šalies politikoje turi Rusijos dujų monopolistas „Gazprom“.
Energetinės laisvės egzaminas
Pats A. Sekmokas interpeliaciją sau traktuoja kaip pasipriešinimą energetikos ministerijos vykdomoms energetikos sektoriaus reformoms. Mat Lietuva, kaip teigiama, uoliausiai iš visų Europos Sąjungos (ES) šalių įgyvendina vadinamąjį ES trečiąjį energetikos paketą, numatantį, kad dujų vamzdynų ir elektros tinklų verslas negali būti tų pačių savininkų rankose. Direktyva padėtų užtikrinti konkurenciją, vartotojų pasirinkimą ir energetinį saugumą.
Opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius tuo tarpu tvirtino, kad į interpeliaciją nereiktų taip jautriai reaguoti, nes tai esanti normali parlamentinės kontrolės forma.
Trečiasis paketas labai erzina Rusiją, įpratusią prie monopolisto vaidmens. Susitikime su vienu iš Europos Komisijos vadovu
Jose Manieliu Barroso, Rusijos premjeras Vladimiras Putinas vadino šią ES direktyvą „Rusijos nuosavybės konfiskavimu“.
Kone identiškais žodžiais šiandien opozicijos atstovai dėstė kritiką ministrui A. Sekmokui. Socialdemokratė Birutė Vėsaitė sakė, kad Lietuva vykdo Rusijos įmonės „nuosavybės eksproprijavimą“, užuot mėginusi ieškoti dialogo. Energetikos ministerija esą nesugeba užmegzti dialogo su „Gazprom“ ir grasina šiam Rusijos dujų monopolistui ultimatumais. Ji siūlė paieškoti diplomatiškesnio kandidato į energetikos ministrus.
Opozicija ne karta minėjo A. Sekmoko nesugebėjimą derėtis su Rusijos investuotojais ir dėl to esą vartotojams brangstančias dujas ir elektros energiją. Šalia šio priekaišto, nepasitenkinimas buvo reiškiamas ir dėl vėluojančios naujos elektrinės statybos, stringančių alternatyvios energetikos projektų ir net įtarinėjimai neskaidria ministerijos veikla.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)