, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Niujorko mados technologijos muziejaus Mados ir tekstilės istorijos galerijoje iki gegužės 8 d. eksponuojama paroda „Mada ir technologijos“ (angl. Fashion and Technology), kurioje apžvelgiama per 250 metų besitęsianti paralelė tarp šių dviejų reiškinių.
Ekspozicijos pavadinimas patraukė dėmesį kaip tik po įdomios diskusijos su Niujorke kuriančia lietuvių dizainere Aura Taylor. Autorė, kurios autentišką drabužių dizaino estetiką pirmiausia lemia naujų raiškos galimybių ieškojimas pasitelkiant naujausias tekstilės, konstravimo ir siuvimo technologijas, interviu lietuviškajam „L’Officiel“ sakė: „Šiandienos progresas madoje susijęs su naujomis technologijomis, medicinos atradimais, socialiniu klimatu. Didžiausios investicijos skiriamos naujų gamybos būdų paieškoms, plėtojamoms orientuojantis į patvarų, aplinkai nežalingą dizainą. Gyvename ribotų išteklių pasaulyje ir kuo toliau, tuo labiau esame verčiami ieškoti naujų žaliavų ir gamybos modelių. Jau dabar atlikti pirmieji mėginimai auginti drabužius kubiluose, bandomos bevandenės skalbimo mašinos. Aukštosios technologijos leidžia kopijuoti gamtoje esančius modelius, suteikia galimybę kurti novatoriškus audinius ir konstravimo metodus.“
Šioje citatoje paminėti du svarbiausi naujų technologijų radimosi motyvai: originalios estetikos paieškos ir atsakomybė dėl aplinkos tausojimo. Būtent tai yra pagrindiniai XXI a. madą apibendrinantį fenomeną – technomadą (angl. techno fashion) – lemiantys veiksniai.
Tačiau parodos organizatorės Ariele Elia ir Emma McClendon teigia, kad technomados fenomenas yra tik skaitmeninės mados evoliucijos pradžia, tad rinkdamos eksponatus drabužių kūrimo ir technologijų paralelei atvaizduoti daugiau rėmėsi istorine raida, susijusia pirmiausia su vis kitokiomis estetinės raiškos galimybėmis.
A. Eliai ir E. McClendon XVIII a. vidurio datuojamų kostiumų audinių ir konstrukcijų pavyzdžių tyrimas leido atrasti, kad ši paralelė aktuali mažų mažiausiai 250 metų. Parodoje eksponuojami anoniminių meistrų sukurti ansambliai atskleidžia ir pagrindžia greta matomų garsių šiuolaikinių dizainerių kūrinių stilistikos ištakas.
Tiesa, XX a. mada nuo dviejų praėjusių šimtmečių skiriasi funkcionalumo ir komforto paieškomis, o iki tol naujovės buvo pasitelkiamos grynai estetinei išraiškai. O jei prie šio palyginimo pridėsime esamąjį laiką, kaip esminis jo skiriamasis bruožas išryškės atsakingas požiūris į aplinką. Taigi tam tikro laikotarpio grožio suvokimas, naujumo siekimas, funkcionalumas ir tvarumas yra sąvokos, apibendrinančios mados ir technologijų paralelės evoliuciją.
Parodoje „Mada ir technologijos“ išskiriamas XVIII–XIX a. industrinės revoliucijos kontekstas – tekstilės pramonė, siuvimo, verpimo mašinos, žakardas pakeitė ne tik drabužio estetiką, jo gamybos procesą, galų gale požiūrį į vartojimą, bet ir mados sampratą.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)