, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Davido Hasselhoffo herojus prieš tris dešimtmečius populiariame JAV seriale „Knight Rider“ važinėjo kalbančiu automobiliu ir kovojo prieš įvairiausio plauko niekadėjus. Kalbantis automobilis tuo metu buvo tik scenaristo išmonė, tačiau netolimoje ateityje visi keliais riedantys automobiliai gali „prabilti“. Tik šis jų gebėjimas bus skirtas ne nusikaltėliams gaudyti, o avarijoms ir spūstims mažinti.
Italijos Bolonijos universiteto mokslininkai sukūrė programinę įrangą automobiliams, kuri transporto priemonėms leidžia tarpusavyje palaikyti ryšį ir keistis informacija. Taip automobiliai galės gauti aktualią informaciją apie situaciją kelyje už kelių ar keliolikos kilometrų ir, pavyzdžiui, išvengti transporto spūsčių.
Pirminiai bandymai parodė, kad automobiliuose panaudota tokio tipo programinė įranga galėtų transporto kamščius keliuose sumažinti 40 proc. Realybėje šios sistemos bandymai turėtų prasidėti rugpjūčio mėnesį intensyviu automobilių judėjimu išsiskiriančiame JAV mieste Los Andžele.
Vienas su kitu „bendrauti“ galinčių automobilių idėja nėra nauja, tarp automobilių gamintojų ji yra plėtojama jau keletą metų ir net turi specialų pavadinimą – telematika. Kalbant trumpai, šis terminas žymi mechaninio objekto gebėjimą per atstumą keistis skaitmeninio tipo informacija su kitu mechaniniu objektu.
Tiesa, iki šiol mokslininkai siekė automobilius aprūpinti sistemomis, kurių veiklos principas primena radarą – tokios sistemos nuolatos žvalgo automobilio priekyje esantį kelią ir, aptikusios kliūti, automatiškai nuspaudžia stabdžius.
Italijos mokslininkai tokias sistemas siūlo papildyti judesio davikliais ir interneto ryšio siųstuvais bei taip dar labiau išplėsti galimybes keistis informacija. Automobilyje įmontuotas judesio daviklis galėtų užfiksuoti akimirką, kai automobilio vairuotojas staigiai nuspaudžia stabdžius arba atsitrenkia į kliūti, ir apie tai nusiųsti informaciją aplinkui esantiems automobiliams.
Apie priešakyje atsiradusią kliūti automobiliai galėtų pranešti vienas kitam, tokiu būdu būtų galima sukurti ryšio grandinę, siekiančią iki keliolikos kilometrų. Mokslininkų skaičiavimais, papildomos įrangos kaina, kurią reikėtų įdiegti kiekviename automobilyje, siekia apie 100 litų.
Įdomu tai, kad tokia sistema automobiliams leidžia palaikyti nuolatinį ryšį, kiekvienas automobilis visą laiką žino apie šalia esančių transporto priemonių judėjimo greitį ir kryptį. O avarijos atveju sistema gali atrinkti geriausiai išsidėsčiusius automobilius, kurie pranešimus galėtų nusiųsti toliausiai.
Mokslininkai yra pagalvoję ir apie alternatyvą tokiai sistemai. Jos funkciją galėtų atlikti į išmaniuosius telefonus įdiegta speciali programinė įranga. Tiesa, tokiu atveju išmanusis telefonas tik įspėtų vairuotoją apie kliūtį kelyje, o sprendimą dėl veiksmų turėtų priimti pats vairuotojas.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)