, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Dienos skaičius
148
Tiek tūkstančių kompiuterių kasdien paveikia kompiuteriniai virusai.
Visi tekstai

Ekonomika

Pensijų reforma: privalumai ir trūkumai

IQ | 2011-03-22

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atskleidė detales, kaip turėtų būti keičiama pensijų sistema. Planuojamos dvi pagrindinės reformos kryptys: didinti pensinį amžių ir, kaip skelbia ministerija, „skatinti gyventojus pačius kaupti lėšas pensijų fonduose“.

Dar vienas svarbus pokytis – keičiama pensijų apskaičiavimo sistema. Vis dėlto didžiausias mūšis politinėje arenoje turėtų užvirti dėl pensinio amžiaus, nes politikams kur kas lengviau paaiškinti savo rinkėjams, kuo skiriasi išėjimas į pensiją 60 ir 65 metų, nei gilintis, kas pasikeis nuo dabartinio pensijų apskaičiavimo perėjus prie virtualiųjų sąskaitų ar taškų sistemos.

Remiantis demografinėmis tendencijomis ir prognozėmis, vėlinti išėjimą į pensiją atrodo neišvengiama. Priešingu atveju, sumažėjus dirbančiųjų ir išaugus pensininkų skaičiui, tektų mažinti išmokas. Prognozuojama, kad nieko nekeičiant 2050 metais vidutinė pensija tesiektų 26 proc. vidutinės algos (dabar – 40 proc.).

Finansų ministerija  prognozuoja, kad pirmąsias neigiamas demografinių pokyčių pasekmes Lietuva pradės justi jau po poros metų. Sumažėjus dirbančiųjų skaičiui, šiek tiek turėtų sulėtėti ekonomikos augimas.

Tačiau tai nereiškia, kad sprendimas dėl pensinio amžiaus būtinai bus priimtas šiais metais. Nusprendę didinti pensinį amžių jau nuo 2012 metų, Seimo nariai neturės ko pasiūlyti rinkėjams kaip „kompensacijos“, nes šis sprendimas apčiuopiamų rezultatų duotų tik po kelerių metų.

Gali būti, kad politikai, ypač opozinių partijų atstovai, sieks atidėti pensijų sistemos reformą mažiausiai metams, kad įsiteiktų rinkėjams prieš 2012 metų rudenį vyksiančius Seimo rinkimus. Juolab kad didelės žalos atidėjus sprendimą metams taip pat kol kas nebūtų. Jeigu pensijų reforma būtų vykdoma pagal „rinkiminę logiką“, tuomet pradėjus didinti amžių nuo 2013 metų, 2016 metais, prieš kitus Seimo rinkimus, jau būtų galima girtis teigiamu poveikiu „Sodros“ biudžetui.

Tiesa, sprendimas didinti pensinį amžių nuo 2012 metų gali būti pateiktas su tam tikra „kompensacija“ – kitąmet pensijos bus sugrąžintos į prieš krizę buvusį lygį.

Pagal dabartinį planą, nuo kitų metų vyrai kasmet į pensiją turėtų išeiti 2 mėnesiais, moterys – 4 mėnesiais vėliau. 2026 metais ir vyrų, ir moterų pensinis amžius turėtų pasiekti 65 metus. Dabar vyrai į pensiją išeina 62,5 metų, moterys – 60 metų.

Gudrybės dėl pensijų fondų

Pagaliau paaiškėjo ir valdžios planai dėl privačių pensijų fondų. Siūloma leisti gyventojams rinktis: likti prie dabartinės sistemos, kai į pensijų fondus „Sodra“ perveda 2 proc. pajamų arba pačiam iš savo kišenės pridėti dar 2 proc. – tuomet valstybė pridėtų dar 2 proc. vidutinės algos siekiančią subsidiją.2 psl. >>

Puslapis 1

KOMENTARAI (6)

Tylenis Dzo, kaip niekad kalbus    2011-03-23 11:35

Kaip tik teko rasyti tiriamaji darba del Lietuvos pensiju sistemos reformu galimybiu, tai pateiktos alternatyvos panasios i skandinaviskus modelius. Svedijoje virtualiu saskaitu sistema, Norvegijoje – tasku sistema.
Jei Lietuvoje butu viena ar kita sistema, manau didelio skirtumo nebutu, svarbiausia, kad politiniai sprendimai kuo maziau itakotu sia sistema. Del to, kad poltitikai daugiau pridaro zalos, o ne naudos savo populistiniais sprendimais (ypac pries rinkimus). Juolab zmonems susidaro ispudis, kad pensijas nustato valdininkai, kurie kaip zinom neturi pasitikejimo, tai ir pati pensiju sistema paprastiems pilieciams kelia nepasitikejima (kaip grandinine reakcija). O pasitikejimas sistema didelis teigiamas postumis reformos ar sistemos sekmei.
Turbut pasirodytu protingas ir racionalus sprendimas didinti pensini amziu iki 65 metu, kai minetose sakndinavijos salyse siekia 67 metus. Taciau svarbus aspektas, kad Lietuvio vidutine gyvenimo trukme yra 74 metai (vyru ir moteru), o tuo tarpu skandinavijos apie 81 metus. Tai vidutiniskai lietuvis pensijoje pragyventu 9 metus, o skandinavas 14 metu. Kitas aspektas, kad visgi gyvenimo trukme parodo zmogaus sveikatos bukle, tai galima daryti prielaida, kad darbuotojo produktyvumas mazes, kuo jam artejant senatves link (tai ypac aktualu mazesni issalvinima turincius zmones). Tai produktyvumas gali sumazeti, nors jau dabar Nauseda teigia, kad esame neproduktyvi tauta ir atsiliekam nuo ES keleta kartu (kur Lazutka aiskiai faktais paneige tokius nelogiskus smaprotavimus). Galima sutikti ir su Kuodziu, kad zmogus galetu pats nuspresti, kada jam iseiti i pensija, priklausomai kiek jis sukaupe pinigu ar kokia jo sveikata.
Galiausiai privatus pensiju fondai. Galima sutikti, kad kuo didesne dalis pervadama, tuo geriau ju valdytojams del administraciniu mokesciu. Kaip ir ju interesas suprantamas, bet ar jie atsisakytu bent kokiu piniginiu lesu, kur valdytojai gali gauti bent koki pelna. Aisku isliktu galbut tik didesni, todel galbut ateityje mazetu valdytoju ir pensiju fondu skaicius. Bet kad isvis nutraukti tokia alternatyva, manau daugiau suinteresuotu saliu spaudimas ir tiek. Taip pat idomus argumentas, kad isleis pinigus per karta. Na, galbut, bet tikrai pries tai gerai pamatuos, nes kaupia ir finansiskai issilavine zmones, todel savo finansus mokes kaip isleisti (tik mokinkit finansinio isprusimo). Be to, anuiteto rinkoje vos vienas zaidejas (na galbut ateityje padides), tai manote jis pasiulys geriausia klientui varianta? Vargu.
Taigi manau, kad politiku kuo didesnis atribojimas ir taupymo/kaupimo alternatyvu pasirinkimo galimybes didintu pasitikeja sistema ir tuo paciu dalyvavima joje.

Mantas Dubauskas    2011-03-23 15:15

Dėl gyvenimo trukmės – reikėtų vertinti vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę žmonių, jau sulaukusių 65 metų. Ji yra truputį didesnė nei 16 metų.
Dėl sukauptų pinigų išleidimo “per vieną kartą” – taip, bus tokių, kurie sumaniai panaudos pinigus. Bet pagal tai, kaip žmonės dabar domisi antrosios pakopos pensijų fondų rezultatais, galima daryti išvadą, kad dalis žmonių nesirūpina savo finansine ateitimi. Kodėl turėtų pradėti rūpintis išėję į pensiją? Be to, turint didesnę sumą kišenėje bus didesnė pagunda ją išleisti, nes “trūksta pinigų dabar”.

Tylenis Dzo, kaip niekad kalbus    2011-03-23 18:51

Na, zinoma Mantai galima sutikti su Tavo pastebejimais, juolab vidurkiai nevisada gali porodyti realybe (ypac kai duomenys ir placiai issideste). Tuo labiau Lietuvos atveju, kuri pirmauja is neigiamos puses savizudybiu, avarijose zuvusiu ir t.t., kurie zenkliai gali pakoreguoti vidurki. Gyvenimo trukme sulaukus pensija zinoma gali buti tikslingesnis, tiesiog palyginimui nepavyko rasti sakndinavijos pilieciu tokios statistikos.
Del tu “pinigu isleidimo” tai gali lemti ir ekonomine situacija salyje, pagal tokia logika ekonomikos nuosmukio laikotarpiu – isleistu, priesingu atveju – atidetu (nors tikedami sviesia atetimi gali ir isleisti, neatsideti juodai dienai). O jei pasidomesite, ir teko paciam girdeti, kad klientai, esantys jau kaupimo pabaigoje, noretu kad nukrsitu ju turto verte zemiau anuitetui reikalingos ribos, nes nenori isigyti anuiteto, nes ju nuomone jiems nenaudinga. Anuitetu daveju marzos ar paveldejimo galimybes praradimas.
Del nesirupinimo tai manau turi ir reiksmes prielaida tokia, kad 3 metus neleidziama keisti fondo valdytojo, tiesiog del to stagnuoja konkurencija. Aisku galima keisti valdytojo fondus siulomus, nors VPK savo metineje ataskaitoje siu duomenu nepateikia. Pateikia tik pakeitusius valdytoja, o ju 2009 metais pakeite 30 tukst. (3 kartus daugiau nei 2008). Taip kad domejimasis, kaip rodo duomenys auga, tik jis butu dar didesnis jei nebutu ribojancios migracijos istatymo nuostatos. Geriausias Lietuvos “free market” rinkos pavyzdys, tai telekomunikaciju sektorius, kur migracija tikrai didele ir rodo, kad vartotojai nera seslus ir iesko geriausiu salygu, tik tam reikia rinkos salygu. Zinoma sunku apsisaugoti, tu kurie isleistu visa suma, ir paskui prasytu socialiniu ismoku. Svarbiausia, kaip ir sakau didinti finansini supratima zmoniu.

gERA    2011-03-23 23:32

Gera foto, ji veidas visuomines

Pingback: Progresiniai mokesčiai taps sandoriu? | IQ.lt

Pingback: Pensiją valstybė moka beveik kas trečiam | IQ.lt

Dienos grafikas

Komentarai

Pirmiausia, gerai pagalvokite: kodėl iš tiesų norite būti ne kuo kitu, o rašytoju? Kas per keistas kam ...
Rinkimuose nugalėjusios partijos, atrodo, turi svarbesnių rūpesčių nei kompetentingos Vyriausybės kad ...
Pastaraisiais metais aukštasis mokslas tapo vienu svarbiausių diskusijų objektų. Reikėtų džiaugtis, ...

Skaitytojų komentarai

 • 2013-02-07
  Atleiskit, bet ką autorius norėjo psaakyti šia karikatūra? Asmeniškai manau, jog tokios ir panašios karikatūros bei visas (ne)lygių teisių diskursas tik paaštrina visuomenės nusistatymą kad taip ir yra, vargšės tos moterys . O neturėtų būti IR tikrai ne visada yra. Neužskaitau.
  Sulanny
  Komentuojamas straipsnis
  Viešųjų įstaigų tikslas – tas pats, atlyginimai – visiškai skirtingi
 • 2013-02-06
  Įdomi nuomonė. Visad gaoljvau pamėginti dirbti mokykloje vien dėl to, jog pažiūrėčiau, ar tikrai ten taip daug blogiau nei bet kur kitur. O gi bet kur dirbant ir norint daug uždirbti, reikia dirbti. Ir migrena būna, ir stresas, ir akis skauda nuo darbo savaitgaliais, ir pan. Man keisčiausias argumentas ir yra tas, kad, suprask, kaip blogai, kad nugara ir pečiai pavargsta nuo darbo savaitgaliais. Tokie pasakymai įžeidžia mane asmeniškai, kaip dirbančią ne mokykloje, uždirbančią panašiai kaip vidutinis mokytojo atlyginimas, ir turinčią tokių pačių neva problemų ir darbo laiką. Dar priedo, dirbu kasdien nuo ryto visą darbo dieną ir iki vakaro, jei yra darbo, ir savaitgaliais, jeigu jo yra. Bet jeigu nemyli savo darbo (kad ir kaip naiviai tai skamba), jauti nuoskaudų dėl darbo savaitgaliais, migrenos ir t.t., tikrai nepadės 100 ar 300 lt padidėjęs atlyginimas. Po pusmečio reikės dar. Vadovaujantis mokytojų logika, turėčiau eiti streikuoti, kad darbdavys man padidintų atlyginimą, bet puikiai suprantu, kad realybė yra tokia, kokia yra. Eini derėtis, o jei jis negali daugiau pasiūlyti, o manai, kad esi vertas daugiau, susirandi vietą, kur ne vien pats save įvertinsi kaip aukso puodą, bet daugiau įvertins tas, kuris ir mokės. Ir tai bus ta kaina, kuri yra rinkos vertė, ar panašiai vadinama.O jeigu nesugebu susirasti, kas mokės daugiau, turbūt reikia susitaikyti su tuo, kad daugiau nesu vertas, ieškot papildomų būdų užsidirbti ir pan. Apie mokytojų užimtumą. Esu bendravus su kai kuriais mokytojais. Mane labiausiai šokiravo, kad jie visąlaik be galo užsiėmę, nori pinigų už darbą, bet jo padaryt nelabai turi kada, nes nesvietiškas užimtumas, nesiliaujančios problemos etc. Tačiau kai paklausi, kodėl negali susitikti darbiniu reikalu, už kurį gauna neblogą papildomą užmokestį, sako: šiandien negaliu, nes 4 valandą priėmimas pas Prezidentę (sakau, tai po jo ne, tada būsiu pavargus), šiandien negaliu, nes einu į spektaklį (labai pagirtina, bet kai man reikia padaryti darbą, viršininkui tikrai negaliu pasiteisinti, jog padarysiu rytoj, nes šiandien einu į spektaklį), padarysiu ne šiandien, nes dabar pas mane yra svečių ir mes geriam alų (o mirtinai darbą atlikti reikia iš vakaro, pats sėdi iki vidurnakčio ir darai dalykus už juos) ir t.t.Iš savo mokyklos atsimenu ir labai gerai atrodančių ir besijaučiančių mokytojų, iš kurių ir mokėmės svarbiausio džiaugtis savo gyvenimu, savo darbu, savimi pačiu. Lygiai taip pat ir ne mokykloje dirbant matau žmonių, kurie nelaimingi, visada surūgę, steigia profsąjungas ir piktinasi per mažu atlyginimu, per dideliu darbo krūviu, bet darbovietėj yra išdirbę beveik ilgiausiai iš visų. Tuomet kyla pamąstymas, kad nepasitenkinimas darbu, atlyginimu ir krūviu priklauso ne nuo darbovietės, o nuo pačio žmogaus. O Jūratę, kuri sako, kad išėjus iš mokyklos baigėsi migrena, suprantu. Tačiau ir man pakeitus darbą baigėsi stresas, bet iš to reiktų pasidaryti išvadas, jog tas darbas tiesiog ne tau.2000 Lt nėra daug. Bet tai yra realu. Tai vidutinis atlyginimas, vadinasi, taip gyvena dauguma piliečių. Iš mokytojų keliamo triukšmo atrodo, kad jie labiausiai nuskriausti ir gauna minimumą. Kalbėkim apie tai, kad vidutinis atlyginimas nėra orus. Bet jį dirbtinai pakėlus irgi niekas nepasikeis. Eikit pastudijuot ekonomikos pagrindų.
  Dhan
  Komentuojamas straipsnis
  Nestabilūs atlyginimai
 • 2013-02-06
  Kodėl prie kubiliaus per 2 metus iš darbo rikons dingo 250 tūkst. dirBančiųjų, o dabar atsistatė apie 40 tūkst (darbo ir soc. tyrimų institutas) Kodėl 2010 per krizę atsirado 273 nauji milijonieriai? Kodėl skirtumas tarp turtuolių ir vargšų didžiausias Europoje? Kodėl prie Kubiliaus per 3 metus valstybės skola išaugo nuo 17 milijardų iki 40 milijardų? Kodėl prie kubiliaus Rytų Lietuvoje nesilaikoma LietuvIŲ Kalbos, Švietimo, Darbo kodekso, kitų įstatymų? Kodėl nevykdomi teismų sprendimai? kodėl prie Kubiliaus MMA 800 litų, o įmonių pelnas 2010 m. 5, 3 milijardo (statistikos departamentas)? Jei MMAA būtų 1000, įmonių pelnas būtų 4.8 milijardo. kodėl prie Kubiliaus jau įsidarbinant reikia mokėti rusų kalbą (daugumoje darboviečių)? kodėl statybose pusvelčiui daugiausiai dirba atvežti baltarusiai, pakistaniečiai, siuvėjos iš Šri lankos ir kt. (Klaipėda, Vilnius, Mažeikiai ir kt.)? kodėl prie kubiliaus žalioji energetika apmokestinta kad neapsimokėtų ir tie pinigai (VIAPas)pervedami Gazpromo valdomai elektrinei Kaune?
  Erika
  Komentuojamas straipsnis
  FNTT skandalas ir diletantų choras
 • 2013-02-06
  Puikus straipsnis. Daugiau tokių. Rusija niedkaa negailėjo pinigų terotorijų pavergimui. Nesvarbu, kad savo piliečius badu marina, svarbu, kuo daugiau užgrobti žemių, dabar ir žmonių protų. Vėl juos paversti kolchozninkais-vergais. O per juos ir visą inteligentiją, verčiamą tapti kolchozininkais.Man buvo įdomu, kai pasirodė žinutė, kad per 4 metus Uspaskichas išleido 24 milijonus Lt. Galvojau Lietuvos žemes supirkinėja.Pasirodo ne. Žmonių protus. Todėl dabar ir gali žaisti, kaip katinas su kvailais peliukais. Jau nustojusiais mąstyti, praradusiais vertybes, pasiduodančiais į valstybės valdymo lygmenį iškelti sukčiavimą, melą, veidmainystę, valstybės šmeižtą ir galiausiai išdavystę. Lietuvi, ar tau negaila tavo istorijos, tavo garbės? Kodėl tokiu tapai su kisieliumi vietoje smegenų? Ar jau pasiilgai kolchozninko duonos? Aš ją prisimenu kaip baisiausią siaubą, marą, badą, lietuvių tautos masines žudynes. Negalvokite, kad išliksite, atsipirksite balsuodami . Putinas juokiasi į sugniaužtą špygą, beje, kuria lietuviu iš ekrano badė Ką darysi, kad kaip sakė Rūta, lietuviai avinai, nubalsavo už šašlykus Nemanau, kad ta šašlykų vakarienė su russkaja vodka patiekti lietuvių tautai užtruks. Pagarbiai mąstantiems Ona Voverienė, Vilnius, 2012. 12.03.
  Tarek
  Komentuojamas straipsnis
  D.Grybauskaitė palieka R.Palaitį poste, valdantiesiems siūlo aiškintis Seime
 • 2013-01-28
  Kokia šauni Moteris! Sėkmės jai!
  Ainis
  Komentuojamas straipsnis
  L. Ruokytė-Jonsson: bijau tik įklimpti į abejingumo liūną

Naujienlaiškis

Rinktinius IQ savaitės straipsnius gaukite el. paštu:


Naujienlaiškio pavyzdys

IQ Facebook'e