, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Jie dirba tyliai, užsidarę savo laboratorijose, ir nors jų darbai dažnai pralenkia laiką, visuomenė ir žiniasklaida retai linksniuoja jų pavardes. Lietuvos mokslininkai ir išradėjai kasmet pateikia Lietuvos patentų biurui keliasdešimt naujų išradimų, tačiau dauguma jų taip ir lieka „popieriniai“. Tyrimai rodo, kad apie 90 proc. visų patentų neduoda pajamų.
Įrenginys kraujagyslių valymui, perstatomas daugiakampės formos statinys, centralizuota šilumos ir karšto vandens tiekimo sistema, elektroninė aklųjų lazdelė. Tai – vos keli praėjusiais metais pristatyti lietuvių išradėjų darbai.
Daugelis mokslininkų skundžiasi, kad nesulaukia įmonių dėmesio, tačiau yra ir tokių, kurių išradimai padėjo jiems sukurti verslą.
Praėjusiais metais Lietuvos patentų biuras išdavė 96 nacionalinius patentus ir sulaukė 108 norinčių gauti patentą paraiškų.
Išradimų yra
Tam, kad bent šiek tiek atkreiptų visuomenės ir verslo dėmesį į triūsiančius mokslininkus, Patentinės informacijos centras jau antrus metus kas mėnesį renka įdomiausią ir reikšmingiausią užpatentuotą išradimą.
Žiniasklaidos dėmesio sulaukė Edvino Baublio išradimas – naujos kartos mobilioji prekybos sistema. Jos pagrindinis įrenginys – elektroninis prekių vežimėlis, stacionarus savitarnos terminalas, čekių išdavimo įrenginys ir apsauginiai vartai, kartu su vežimėliu sujungti į nuotoliniu būdu veikiančią sistemą, kurioje prekės perkamos be salės darbuotojų ir kasininkų. Visų sistemoje esančių įrenginių tarpusavio komunikacija grindžiama radijo dažnių identifikavimo pagrindu. Į prekes reikėtų įmontuoti mikrograndynus, kurie galėtų komunikuoti su vežimėlyje esančia mikroprocesorine sistema ir parduotuvės duomenų baze. Kai tik prekė įdedama į vežimėlį, jame esančiame ekrane iš karto parodoma prekės kaina ir visa suma, kurią pirkėjui reikia mokėti už pirkinius.
Vis pasigirsta ir užsienio universitetuose besidarbuojančių lietuvių pasiekimų: Didžiosios Britanijos universitete studijuojantis Martynas Beresna, kartu su kolegomis, tarp kurių yra ir dar vienas lietuvis, sugalvojo būdą, kaip įrašyti ir saugoti informaciją stiklinėje laikmenoje.
Išradimas pavertė verslininku
Tikrų perliuką galima rasti ir verslininkų remiamame konkurse „RS stipendija“. Ją įsteigė elektronikos prekėmis prekiaujanti „YE International“. Prieš dvejus metus bendrovė pradėjo remti elektronikos srities išradėjus, konstruktorius. Kas mėnesį renkamas įdomiausias išradimas, o paskui – ir geriausias metų darbas.
Šiame konkurse dalyvavo ir pernai pergalę pelnė Vilniuje gyvenantis Šarūnas Šutavičius. Jo išradimas – elektra varomas motoroleris – padėjo jam tapti sėkmingu verslininku. Kurį laiką be darbo sėdėjęs vaikinas savo motorolerį pavertė elektriniu, o paskui nusprendė nepaleisti įdėto darbo vėjais. Vaikinas šiek tiek pasireklamavo spaudoje, o po kurio laiko jam paskambino išradimu susidomėjęs verslininkas ir jie įkūrė bendrą įmonę.2 psl. >>
Labai šaunus straipsnis. Gaila tų mokslininkų…