, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })
Tūkstančiai lenkų piršto antspaudu patvirtina savo atėjimą į darbą. Lenkijos vyriausiasis administracinis teismas nesenai uždraudė šią procedūrą, bet kol kas tik viename Mokesčių inspekcijos filiale Silezijos regione, rašo savaitraštis „Polityka“.
Viskas prasidėjo nuo to, kad Zavercio miesto mokesčių inspekcijos viršininkas lygiai 7 valandą ryto apsaugos poste paimdavo sąrašą, kuriame fiksuojama, kurie darbuotojai atėjo į darbą. Visuomet atsirasdavo tokių, kurie vėluodavo ir ateidavo į vadovo kabinetą su prašymu, kad jų pavardė būtų įrašyta į sąrašą. Vadovas neištverė ir 2006 metais automatizavo tikrinimo sistemą, kuri dabar nuskaito darbuotojų pirštų antspaudus.
„Tokia sistema pasirodė patikimesnė – juk kortelę galima kažkur pamiršti. Ir nors visi darbuotojai pasirašė sutikimą, kad neturi nieko prieš tokią sistemą, liko ir nepatenkintų. Jie apskundė vadovo sprendimą Asmens duomenų apsaugos generalinei inspekcijai (ADAGI). Pastaroji įsakė mokesčių inspekcijos vadovui likviduoti sistemą. Ginčas dėl pirštų antspaudų truko ne vienerius metus. Galiausiai praeitų metų rugsėjį teismas nusprendė, kad panauduotos priemonės siekiant kontroliuoti pavaldinių darbo laiką yra neadekvačios tikslui ir netinkamos“, – rašo savaitraštis ir primena, kad prieš dvejus metus teismas uždraudė „LG Electronics Mlawa“ kompanijai įdegti panašią kontrolės sistemą savo gamykloje.
Nepaisant draudimo, tokios sistemos Lenkijoje išpopuliarėjo ir prigijo. „Keli tūkstančiai Lenkijos darbdavių įdiegė biometrines tikrinimo sistemas, kurios kontroliuoja darbuotojus“, – rašo „Polityka“. Ir tai padarė ne tik privataus kapitalo, bet ir valstybinės įstaigos – poliklinikos, ligoninės, švietimo įstaigos, miestų merijos ir pan.
Biometrinių sistemų pardavėjai (Lenkijoje jų yra keliolika) tvirtina, kad ADAGI reikalavimai ir sprendimai yra absurdiški. Esą taip nesikėsinama į žmogaus orumą ir asmeninius duomenis – piršto antspaudų pavogti negalima, nes pirštų antspaudai paverčiami skaičių kombinacija, kurios atgal paversti pirštų antspaudo piešiniu neįmanoma.
ADAI inspektoriai aiškina, kad kol kas nėra apibrėžta biometrijos sąvoka, trūksta norminių aktų ir todėl tokių sistemų negalima taikyti tikrinant darbuotojų darbo laiką.
„Biometrinių sistemų pardavėjai reklamuoja, kad jų sistemos yra geriausios ir negalima jų apgauti. Jie sako, kad piršto antspaudo negalima pamesti, pamiršti, pavogti, padirbti ar paskolinti. Be to, sistema yra daug pigesnė, nes nereikalauja papildomų išlaidų kortelėms. Tai patinka darbdaviams, bet nepatinka darbuotojams, ypač gamybos srityje. Daugiausiai protestuoja paprasti darbininkai, žmonės, kurie negali gyventi be cigarečių, žmonės, kurie visada yra nepatenkinti, kad kiekvieną kartą jiems reikia atsižymėti einant parūkyti“, – pastebi savaitraštis.2 psl. >>
KOMENTARAI (0)